Dnešní právní nešvar

24.10.2024 17:53
Vyskytl se nám dnes takový právní nešvar. Začala se zpochybňovat nálezová judikatura ÚS týkající se platů soudců. A k tomu ještě další "přídavek" na sociálních sítích o tom, "kolik např. bere krajský soudce", a že by se přece nic nestalo, pokud by měl o deset tisíc Kč měsíčně méně. Jistěže by ten soudce neumřel. Nestalo by se nic. Jen by došlo k tomu, že to, co velmi podrobně k otázce platů soudců vyložil Ústavní soud, by bylo zpochybňováno.
Je třeba si uvědomit, že kdo zpochybňuje příslušný nález Ústavního soudu ("že není ústavní"), zpochybňuje vlastně jednu ze složek demokratického právního státu. Pokud by takový postoj zaujímal soudce, nemohl by nadále svou soudcovskou funkci vykonávat.
Podobné názory nemohou přispět k uklidnění situace, ale představují spíše "solení do rány". Argument z jedné strany: "Pohleďte na tu nenasytnou skupinu. Nejsou schopni ani přistoupit na snížení svých platů o pár tísícovek, které by na druhé straně pomohly skupině platově velmi slabých zaměstnanců... Tady je vidíte v reálu. Když má jít o podstatnou věc, hledí jen na své platy...." A v podobné argumentaci by šlo dále pokračovat. Věc stojí úplně jinak. Jestliže se k tomuto problému již vyjádřil Ústavní soud, zní otázka: "Lze v demokratickém právním státě veřejně prohlašovat, že rozhodnutí orgánu ochrany ústavnosti není ústavní?" Je třeba odlišovat "nesouhlasím s nálezem, ale respektuji ho" od "nesouhlasím s předmětnými nálezy a nepovažuje je za ústavní".
Zákonodárce může omezit počet soudců. Může jim i snížit plat. Ale musí tak učinit předvídatelně a v souladu i nyní s judikaturou ÚS.
Stále přitom setrvávám na svém dříve vysloveném názoru:
"Pokud společnost chce šetřit na platech soudců a státních zástupců, je třeba v tomto směru zahájit debatu. Může se také stát, že dojde k rozhodnutí o snížení počtu soudců a státních zástupců. Ovšem řekne-li se A, musí se rovněž sdělit i B, případně C atd. To B nepochybně může souviset např. s prodloužením soudních řízení. Může se stát, že ve společnosti nakonec převládne názor, že i za takovou cenu má smysl redukovat náklady v justici. Může zde převládnout požadavek, že soudcům a státním zástupcům je třeba trvale snížit platy. V takovém případě nezbývá soudcům a státním zástupcům, než takový názor respektovat. To je to A. Ale pak je třeba počítat s tím spojenými možnými důsledky v podobě B (prodloužení např. soudních řízení), C (odchod určité části soudců či státních zástupců z justice), D (důsledky nekvalitní práce např. v souvislosti s přetížením justice, s náběhem fluktuace, snižováním odbornosti atd.), E, F atd.
Může se také stát, že se tím do jisté míry změní i vnitřní postoj soudců či státních zástupců (kteří i po snížení svých platů budou svou funkci nadále vykonávat) k fungování státu. Budou si pochopitelně stále muset plnit své zákonem stanovené povinnosti. Ale u mnohých z nich se může dostavit jistá nedůvěra (zasetá nepředvídatelností či nestabilitou chování státu s ohledem na dříve tolik proklamované materiální zabezpečení soudců a státních zástupců), aniž by bylo zapotřebí k tomu cokoli dále dodávat.
Prostě bude platit do důsledku: jak se společnost rozhodne, takovou bude mít (si zaslouží) justici. Tedy ještě jednou řečeno: přistoupí-li česká společnost (stát) k (podstatným) restrikcím v podobě snížení platů soudců a státních zástupců, bude mít takovou justici, jakou si skutečně zaslouží. A soudci a státní zástupci takové rozhodnutí státu budou muset respektovat a současně zvážit, zda i za nových (třeba oproti dosavadním poměrům zhoršených) platových podmínek budou svou funkci nadále vykonávat, či nikoliv (a na svou funkci raději rezignují).
Je třeba si současně uvědomit (nalijme si čistého vína), že za branami justice čekají (v nikoliv malém počtu) adepti, kteří by možná i za zhoršených platových podmínek byli ochotni funkci soudce či státního zástupce vykonávat. Pravdou ovšem je, že zkušený soudce či státní zástupce má za sebou několik let odborné praxe a že zkušenosti a odborné dovednosti nelze časově nijak uspíšit. To vše budou muset zástupci státu pečlivě zvážit, pakliže by zde měl být společenský (politický) zájem na ukrojování z platů soudců a státních zástupců."