K projevu vůle obce
§ 102 odst. 3, § 103 odst. 1 zákona č. 128/2000 Sb.
Právně relevantním podkladem, jenž zachycuje obsah rozhodování rady obce, je z příslušné schůze rady pořízený zápis, který podepisuje starosta spolu s místostarostou nebo jiným radním. V zápise se vždy uvede počet přítomných členů rady obce, schválený pořad schůze rady obce, průběh a výsledek hlasování a přijatá usnesení.
Právní názor, že uzavřel-li starosta za obec právní úkon bez předchozího rozhodnutí orgánu obce, je takový právní úkon uzavřen teprve rozhodnutím příslušného orgánu, je nesprávný, neboť je v rozporu s příslušnými hmotněprávními předpisy.
Samotné rozhodnutí zastupitelstva obce nebo rady ještě nepředstavuje právní úkon, jakožto projev vůle obce směřující ke vzniku, změně nebo zániku těch práv a povinností, které právní předpisy s takovým projevem spojují. Usnesení příslušného orgánu obce totiž představuje materiálně právní podmínku pro vyjádření projevu vůle obce, který se stává perfektním (formálně navenek vyjádřeným) teprve v případě podpisu příslušné smlouvy starostou, případně (za podmínek zákonem o obcích stanovených) místostarostou, není-li v souladu se zákonem - v důsledku novelizace obceního zřízení s účinností od 1.1. 2003 - příslušná působnost zcela nebo zčásti svěřena příslušnému odboru obecního úřadu nebo příspěvkové organizaci obce.
Rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 20. května 2009, sp. zn. 30 Cdo 3049/2007, https://www.nsoud.cz/JudikaturaNS_new/judikatura_prevedena2.nsf/WebSearch/5CC86D762BBAA0A0C1257600001D4127?openDocument