Okresní soud ve Vyškově je od středy bez předsedkyně
Okresní soud ve Vyškově je od této středy (19. 3. 2025) bez své předsedkyně; tuto funkci do uvedeného dne vykonávala Mgr. Zdeňka Kalová (msp.gov.cz/documents/65529/823503/souvy_korupce_profesni_zivotopisy_2023-xVtGhFkA.pdf/6e5d5a55-1dce-4e9b-890c-c4a85d556ca2).
Tato informace vyplývá z dnešního sdělení Ministerstva spravedlnosti, oddělení personálních agend justice, na které se s žádostí o poskytnutí informací obrátil vyškovský okresní soudce Pavel Vrcha.
Soudce Vrcha v listopadu loňského roku podal proti tehdejší předsedkyni vyškovského okresního soudu tzv. zásahovou žalobu, kterou se domáhal zjednání nápravy, k níž podle Vrchy došlo nezákonným způsobem v souvislosti s přijetím změny rozvrhu práce č. 5 Okresního soudu ve Vyškově. Podle soudce Vrchy předsedkyně soudu svévolně odejmula z jeho soudního minitýmu vyšší soudní úřednici Bc. Maršíkovou a asistentku dr. Valentovou, aniž mu bylo sděleno z jakého konkrétního důvodu se k takto razantnímu kroku přistupuje, a aniž by k takovému kroku byly vlastně splněny zákonné podmínky. Zásahová žaloba je k dispozici zde: https://41e2554b60.clvaw-cdnwnd.com/7601218e26afb18ef53686d3cbf52065/200000580-9b3aa9b3ac/Z%C3%A1sahov%C3%A1%20%C5%BEaloba-web4.pdf
Zásahovou žalobu však Krajský soud v Brně zamítl rozsudkem zde: https://infodeska.justice.cz/soubor.aspx?souborid=9040101
Proti uvedenému rozsudku Krajského soudu v Brně podal soudce Vrcha kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, o které dosud nebylo rozhodnuto (in https://vrcha.webnode.cz/news/podana-kasacni-stiznost-proti-rozsudku-ks-v-brne-ktery-zamitl-zasahocou-zalobu-proti-predsedkyni-os-ve-vyskove/).
Nezávisle na podané zásahové žalobě se soudce Vrcha obrátil také na Veřejného ochránce práv, který počátkem tohoto roku zahájil ve věci okolností týkající přijetí se změny č. 5 rozvrhu práce Okresního soudu ve Vyškově šetření (viz info k tomu zde: https://vrcha.webnode.cz/news/zastupce-ombudsmana-zahajil-setreni-u-okresniho-soudu-ve-vyskove/).
Ochránce je podle platné zákonné úpravy oprávněn s vědomím vedoucích úřadů, a to i bez předchozího upozornění, vstupovat do všech prostor úřadů a provádět šetření spočívající v nahlížení do spisů, kladení otázek jednotlivým zaměstnancům úřadů, rozmlouvat s osobami umístěnými v zařízeních, a to bez přítomnosti jiných osob. Úřady jsou povinny na žádost ochránce a ve lhůtě jím stanovené poskytnout informace a vysvětlení, předložit spisy a jiné písemnosti, sdělit písemně stanovisko ke skutkovým a právním otázkám, provést důkazy, které ochránce navrhne, provést úkony dozoru, k nimž jsou podle zákona oprávněny a které ochránce navrhne.
V poměrech této věci může ombudsman nakonec dospět k závěru, že vše bylo ze strany vedení soudu v pořádku. Může ovšem dospět také k závěru, že postup vedení soudu v pořádku nebyl, a podle míry závažnosti může dále konat (dokonce může např. podat kárnou žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu na příslušného justičního funkcionáře). Ombudsman, respektive jeho zástupce dosud šetření neskončil.
A právě v průběhu řízení o kasační stížnosti, které probíhá před Nejvyšším správním soudem a dále dosud neskončeného šetření zástupce ombudsmana, předsedkyně Okresního soudu ve Vyškově Mgr. Zdeňka Kalová se tuto středu (dne 19. 3. 2025) vzdala své předsednické funkce, čímž podle zákona přestala být uvedeným dnem předsedkyní zdejšího soudu a stala se řadovou soudkyní.
Ovšem dne 12. 3. 2025 Mgr. Zdeňka Kalová ještě jako předsedkyně vyškovského okresního soudu vydala změnu rozvrhu práce (zde: https://msp.gov.cz/documents/d/okresni-soud-ve-vyskove/rozvrh_prace_2025-2z ), dle které se dnem 12. 3. 2025 v jejím soudním oddělení zastavuje nápad, tzn. že jí nebudou jako soudkyni přidělovány k vyřízení (k projednání a rozhodnutí) nové trestní věci. Z jakého důvodu k takto zásadnímu kroku bylo přistoupeno však z uvedené změny rozvrhu práce není zřejmé a taková informace nebyla ani na webu zdejšího soudu uvedena. Webové stránky soudu ani neuvádějí, že Mgr. Zdeňka Kalová již není předsedkyní zdejšího soudu.
Na obsazení funkce předsedy Okresního soudu ve Vyškově musí být předsedou Krajského soudu v Brně vyhlášeno nové výběrové řízení, kterého se pochopitelně mohou zúčastnit i soudci z jiných soudů. A zdá se, že se tak patrně i stane, což by mohlo mít i vliv na dosavadní řízení, které zahájil Vrcha proti původní předsedkyni soudu Mgr. Zdeňce Kalové. „Může dojít k situaci, že nový předseda, nezatížený dosavadními přátelsko-kolegiálními vztahy, třeba nazná, že skutečně dosavadní předsedkyně soudu ve věci změny č. 5 rozvrhu práce postupovala svévolně, nezákonně, a bude mít zájem v dané věci zjednat nápravu a opět stabilizovat soudní minitým v soudním oddělení 6 C; v takovém případě by již nebyl důvod nadále vést předmětné soudní řízení.“, míní soudce Vrcha. Současně však dodává, že: „zatím mi nezbývá, než na vzniklou situaci v řízení o kasační stížnosti vedené u Nejvyššího správního soudu procesně reagovat tak, aby žaloba směřovala proti osobě, která aktuálně tento okresní soud zastupuje a řídí, a tím je stávající místopředseda soudu JUDr. Mgr. Aleš Vylam (msp.gov.cz/documents/65529/823503/souvy_korupce_profesni_zivotopisy_2023-xVtGhFkA.pdf/6e5d5a55-1dce-4e9b-890c-c4a85d556ca2), který se dle mého názoru na přijaté změně č. 5 rozvrhu práce fakticky nejvíce podílel a (spolu)zapříčinil vzniklou situaci.“