Ombudsman šetří Ministerstvo spravedlnosti a vedení Nejvyššího soudu ohledně Metodiky k náhradě nemajetkové újmy na zdraví
Ombudsman šetří Ministerstvo spravedlnosti a vedení Nejvyššího soudu ohledně Metodiky k náhradě nemajetkové újmy na zdraví
26.04.2021
Ombudsman Stanislav Křeček šetří Ministerstvo spravedlnosti a vedení Nejvyššího soudu, které bylo zahájeno již v loňském roce jeho předchůdkyní Annou Šabatovou, ohledně materiálu nazvaného jako Metodika k náhradě nemajetkové újmy na zdraví podle § 2958 občanského zákoníku. V únoru t. r. vydal ochránce práv zprávu o šetření, která shrnuje jeho předběžné stanovisko k postupu šetřených orgánů. Ochránce považuje případ za závažný a složitý.
Informace o probíhajícím šetření zveřejnil na svém blogu Pavel Vrcha, soudce Nejvyššího soudu, který se dotazoval ochránce Stanislava Křečka, zda ohledně Metodiky probíhá u jeho úřadu nějaké šetření, a pokud ano, aby mu byl poskytnut výsledek tohoto šetření.
Vedoucí Kanceláře veřejného ochránce práv Pavel Pořízek v poskytnuté informaci Vrchovi potvrdil, že: "veřejný ochránce zahájil šetření, které se týká zapojení Ministerstva spravedlnosti a soudců Nejvyššího soudu do přípravy a prosazování v praxi materiálu zvaného ?Metodika Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví podle § 2958 občanského zákoníku". V současném okamžiku nelze odhadnout, kdy bude šetření ukončeno - datum ukončení šetření bude záviset na jeho dalším vývoji, zejména na ochotě šetřených subjektů k součinnosti."
Úřad ochránce předmětnou zprávu o šetření Vrchovi odmítl poskytnout, neboť - jak vyplývá z rozhodnutí ochránce, které Vrcha publikoval na svém blogu - jde pouze o průběžnou zprávu, nikoliv o závěrečné stanovisko ochránce. Kromě toho ochránce má obavu, že "poskytnutí zprávy o šetření ochráncem v tomto okamžiku by mohlo snížit ochotu šetřených subjektů ke spolupráci a tím ohrozit cíl šetření, kterým je v prvé řadě dobrovolné zjednání nápravy možných pochybení."
Sám Nejvyšší soud zprávu o šetření ochráncem dosud nezveřejnil ani nekomentoval. Vrcha na svém blogu akceptuje rozhodnutí ochránce neposkytnout mu zprávu z předmětného šetření, nechápe však, proč sám Nejvyšší soud tuto zprávu nezveřejnil. "Vždyť přece samotný Nejvyšší soud by měl mít primární zájem na transparentnosti tohoto případu a měl by aktivně, veřejně sdělovat své důvody k závěrům šetření VOP, neboť otázka Metodiky se již netýká pouze a jen šetřených orgánů či soudců, kteří na tomto materiálu participovali či stále participují, ale všech dalších subjektů - soudů, pojišťoven, poškozených, advokátů, státních zástupců, kteří v tomto kterém směru s Metodikou pracovali či nadále pracují, případně ji v rámci výkonu své funkce v těch kterých případech aplikují.", uvádí Vrcha na svém blogu.
další zdroje:
- www.ceska-justice.cz/2021/04/ombudsman-se-zabyva-metodikou-ns-odskodnovani-nemajetkove-ujmy/
Nástin problémů spojených s Metodikou zde: vrcha.webnode.cz/news/metodika-k-nahrade-nemajetkove-ujmy-na-zdravi-%28bolest-a-ztizeni-spolecenskeho-uplatneni-podle-%c2%a7-2958-o-z-%29-v-otazkach-a-odpovedich/